Haber

TTB’den Fincancı’ya destek: Geri adım atamayacaklar

Türk Tabipleri Birliği (TTB), tutuklanan Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur, Fincancı hakkındaki davaya ve hükümetin TTB’ye yönelik tutumuna ilişkin basın açıklaması yaptı.

Basın toplantısında konuşan TTB Merkez Meclis Üyesi Dr. Onur Naci Karahancı, Fincancı’nın tutuklanmasıyla hükümetin gerçek niyetinin ortaya çıktığını, TTB ve meslek örgütlerini hedef alan bir algı operasyonu yürütüldüğünü söyledi.

TTB Merkez Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten tarafından okunan açıklamada, “TTB Merkez Konsey Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, iktidar çevreleri ve medya tarafından demokratik hukuk devleti ilkeleri ve meslek mensupları hiçe sayılarak hedef gösterildi. bilim adamlarının özerkliği ve ardından hukuka aykırı bir kararla tutuklandı.”

“TTB ve sağlık hakkı için mücadelemiz susmayacaktır” başlıklı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın tutukluluğunun üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen, iktidardakilerin gerçek hırsı daha da belirgin hale gelmiştir. Bu süreci meslek teşkilatımızın özerkliğine yönelik topyekun bir akına dönüştürmek ve hekimlerin mesleki bağımsızlığını ortaya koymak, sahada eleştiren ve sorgulayan bir ses istemediklerini, işin içinde olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. tüm meslek kuruluşlarının hedefledikleri bir yasa üzerinde çalışma sürecidir.”

“TTB susarsa sağlık da susar”

Başta TTB olmak üzere meslek kuruluşlarına yönelik “antidemokratik müdahalelerin” tüm topluma gözdağı olarak tanımlandığı açıklamada, “İktidar çevresindekiler biliyor ki TTB, toplumun sağlığının en değerli savunucusudur. TTB’yi etkisiz hale getirmeye, zayıflatmaya ve mümkünse tamamen susturmaya çalışmaları siyasi, toplumsal ve sağlık meselesidir. sağlık alanı başta olmak üzere hayatın her alanında peşinden koşuyorlar, unutmasınlar toplum da çok iyi biliyor ki TTB susarsa sağlık da susar.”

TTB’den yapılan açıklamada, “Dün olduğu gibi bugün de hem meslek teşkilatımızın hem de Merkez Konsey Başkanımız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın yanında olacağız” denildi. Onların sağlığını ve emeğini korumak için ve dün olduğu gibi hiçbir hükümet bize güç vermemiştir. Türk Tabipleri Birliği, tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de iktidarda kim olursa olsun doktorlar için çabalarını sürdürecektir.” tabiri kullanıldı.

Fincancı’nın tutukluluk süreci

TSK’nın PKK’ya karşı kimyasal silah kullandığı iddiasıyla soruşturma açılması üzerine gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim’de Ankara Adliyesi 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Korur Fincancı, o tarihten bu yana Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, TSK’nın öz-savcılık kapsamındaki hukuki faaliyetlerini uzlaştırarak “terör örgütü propagandası” yaptığı iddia edilen Fincancı hakkında soruşturma başlatıldı. terör örgütünün hukuka aykırı faaliyetleri ile savunma yapan sanığın 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Fincancı’nın ikametgahının İstanbul olması ve soruşturmanın burada yapılması nedeniyle İstanbul’daki ağır ceza mahkemesinin kovuşturmaya yetkili olduğuna karar vererek dosyayı İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Fincancı hakkındaki davanın ilk duruşması 23 Aralık’ta İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

MHP’den TTB yasasında değişiklik talebi

Geçtiğimiz haftalarda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), TTB’nin adından “Türk” ibaresinin kaldırılmasını öngören bir yasa tasarısını TBMM’ye sunmuştu.

Türk Tabipleri Birliği kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısında “Türk Tabipleri Birliği” ibaresinin “Tabipler Birliği” olarak değiştirilmesi talep edildi. olması gerekliliği de öngörülmüştür.

DW/CO,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu