Haber

İSTANBUL-KADIKÖY’DE SOKAK HAYVANLARI İÇİN EYLEM

Hami YEŞİLYURT/ KADIKÖY’de hayvanseverler hayvanlara yönelik şiddeti ve barınakların durumunu protesto etti.

Saat 15.30 sıralarında Kadıköy Meydanı’ndaki meydana gelen hayvanseverler, hayvanlara yönelik şiddet ve barınaklardaki koşullarla ilgili eylem yaptı. Çeşitli STK temsilcileri de harekete katılarak konuşmalar yaptı. Aktivist yazar Zülal Kalkandelen, barınakların sadece geçici bakım hizmeti vermesi gerektiğine değinerek, “Bugün burada olmamızın amacı sokak köpeklerine yönelik operasyona bir süreliğine karşı çıkmak ve sokak hayvanlarının yaşam hakkı olduğunu vurgulamaktır. Hayvan bakım evleri geçicidir ne olmuş yani hasta mı sakat mı rehabilite edilmiş mi öldürülmesi gereken hayvanlar için mi Konya’da barınaklarda, Mamak’ta birçok yerde Adana’da münferit olaylar değil ne yazık ki sistemli örnek. Yıllardır görülen şiddet, gönüllüler buralara istedikleri zaman rahatlıkla girebilmelidir” dedi.

Eyleme köpeğiyle katılan Sürmeli Ergin Yavuz, “Önceliğimiz Konya’daki katliam, en kıymetlisi bu. Bizim gibi milyonlar var. Hayvan kesimine kesinlikle karşıyız. Bizim için hayat değerli. İnsan değerli. Benim için bu köpek bir çocuk, 20 yaşındaki oğlum da bir çocuk. Yani ikisi de benim çocuğum, keşke insanlar bunu anlasa. Dediğim gibi biz hayvanlar için buradayız. Sokak hayvanları gerçekten sahipsiz değildir. Milyonlarca köpeğe sahip çıkıyoruz” dedi.

Hilal Dedebey, “Onların sesi olmaya geldik. Biz yanlarındayız. Biz her zaman yanlarındayız. Herkesin yanlarında olmasını istiyoruz. Özellikle belediye başkanlarının barınakları düzenlemesini istiyoruz, istekli insanların orada çalışmasını istiyoruz.” İsteyenler barınaklara alınsın istiyoruz.Hayvanlar ne haldeler bakalım bize de açık olsun.” “Bakalım hangi koşullarda yaşıyorlar. Bu hayvanlar kısırlaştırılsın ve üremesin. Gerekli caydırıcı cezalar verilsin. Çok şey istiyoruz, sesimizi duyurmak için buradayız. Lütfen sesimizi duyun ve yardım edin” dedi.

Tartışma konusu olan Konya’daki barınak görüntülerini yayınlayan Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, “Ölüm kampındaki o 4 bin 500 canın bir deri bir kemik kaldığını gördüm, her birini yediler. Birbirlerini açlıktan görevsiz birbirlerini yiyerek hayatta kaldılar ve hala travma yaşıyorlar.Ruhsal ve psikolojik bir çöküntü yaşıyorum.Konya’da kanunlar alenen çiğnendi,küpeli hayvanlara el konuldu ve canımız hakkıyla korunamadı. Orada büyük katliamlar oldu, bu mitinge onları duyurmak için geldim.Ne olur mahallelerden, parklardan hayvanları alıp barınaklara koymayalım, barınaklara koymayalım bu canları. Çocuklar kötü davranmamalıdır. Hem insanların hem de hayvanların ortada yaşamasını istiyoruz. Binlerce yıldır birlikte yaşıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu