Teknoloji

Sarsıcı kararın ardından uygulama geliştiricileri de Twitter’dan ayrılmaya başladı.

heyecan , geliştirici politikalarını sessizce güncelleyip 3. taraf istemcileri platformundan yasakladığında, tarihinin değerli bir bölümünü birdenbire sonlandırdı. Geliştiricilerin neye erişimi olduğunu sıkı bir şekilde kontrol eden birden fazla emsalin aksine, Twitter’ın bağımsız uygulama yapımcılarıyla uzun bir geçmişi vardır.

Hal böyle olunca bazı Twitter müşterilerinin geliştiricileri de son zamanların yükselen Twitter alternatifine yöneldiler. Mastodon Çevirmeye başladı. İlk örnekte TapbotlarDan geldi

Tweebot’un arkasındaki stüdyo olan Tapbots, geçen hafta uzun süredir devam eden Twitter uygulamasını temel alan bir Mastodon istemcisi başlattı. Yayınlanmış Fildişi . Yine Twitter uygulaması Fenix’in arkasındaki geliştirici Matteo villasıiçinde Wooly adlı kendi Mastodon müşterisi test ediyor. Aynı şekilde, Twitter istemcisi Spring’in arkasındaki bağımsız geliştirici Junyu Kuang, Mona adlı bir Mastodon uygulaması üzerinde çalışıyor Öte yandan Twitter uygulaması Aviary’nin geliştiricisi Shihab Mehboob, Mammoth adında bir Mastodon müşterisilansmana çok yakın.

Twitter geliştiricileri bir kez Elon Musk Twitter’ı devraldığından beri hızla büyüyen açık kaynaklı sosyal ağ Mastodon’u benimseyen, büyüyen bağımsız uygulama geliştiricileri grubuna katılıyor. Merkezi olmayan hizmet şu anda yakl. 10k sunucuda 1,5 milyondan fazla kullanıcı var. Bu vaka Mastodon’un açık kaynağı, ” Önce API‘ yaklaşımı, hizmete kendi yorumlarını katmak isteyen onlarca geliştiricinin dikkatini çekmekte hiç zorlanmayacak gibi görünüyor.

Tweetbot ve Ivory’nin arkasındaki geliştiricilerden biri Paul HaddadTapbots, Twitter’ın geliştirici platformunun geleceği hakkında endişelenmeye başladıklarında geçen yılın sonlarında bir Mastodon istemcisi üzerinde çalışmaya başladığını söylüyor.

haddad, “Onlar (Twitter) kesinlikle büyük adımlar atıyor ve API platformları açıyorlardı, ancak bizimki gibi müşteriler her zaman 2. veya 3. sınıf vatandaş olacaktı.” diyor. “Ancak, Mastodon için durum böyle değil.”

Bu ayın başlarında kullanıma sunulan Mastodon uygulaması Ice Cubes’un arkasındaki geliştirici Thomas Ricouard da geçmişte Twitter’ın API’si ile bir uygulama geliştirmeyi düşünmüştü, ancak “günler geçtikçe daha da sınırlı görünüyor”Bundan vazgeçtiğini söylüyor.

Görünüşe göre Elon Musk, göreve geldikten kısa bir süre sonra geliştiricileri rencide etmeyi başardı. Bakalım başka hangi geliştiriciler Mastodon’a geçecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu