Ekonomi

Bakanlık harekete geçti: ‘Huggy Wugg’ oyuncakları için toplatma kararı

Ticaret Bakanlığı, çocuklar üzerindeki olumsuz tesirleri nedeniyle gündeme gelen “Huggy Wuggy” karakteri görünümlü oyuncakları incelemeye alırken yapılan testlerde 2 eser için “piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılması” emeliyle duyuru yapılması, eserleri piyasaya arz eden firmalara da toplam 123 bin lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, çocuklar üzerindeki olumsuz tesirleri sebebiyle gündeme gelen görüntü oyun karakteri “Huggy Wuggy”nin oyuncaklarının da piyasaya arz edilmesiyle bahis incelemeye alındı.

Bakanlık, tüketicileri sıhhat ve güvenlik açısından hami faaliyetler kapsamında eser güvenliği kontrolleri gerçekleştirirken oyuncaklar da bu alanda Bakanlığın sorumluluğunda bulunan eserler ortasında yer alıyor. Nizamlı olarak gerek imalatçı ve ithalatçı gerekse satış yeri kontrolleriyle piyasaya arz edilmiş eserler denetim ediliyor.

Söz konusu kontrollerde oyuncaklar, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu olan Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği’ne göre numune alınarak analize tabi tutuluyor. Bu incelemeler sonucu kimyasal, fiziksel veya mekanik açıdan yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı değerlendirilen ürünlerin toplatılması, imha edilmesi gibi yaptırımların yanı sıra firmalara idari para cezası uygulanıyor. Bu önlemlere ek olarak, söz konusu uygunsuz ürünlerin bilgileri “www.guvensizurun.gov.tr” adresinden erişilebilen Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’nde (GÜBİS) ilan ediliyor.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından “Huggy Wuggy” karakterinin oyuncaklarına yönelik kontroller gerçekleştirilirken riskli olduğu bedellendirilen eserlerden numune alındı. Yapılan testler sonucu “Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği” gerekliliklerini karşılamadığı tespit edilen 2 eser için 10 Kasım’da Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu uyarınca piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılması amacıyla duyuru yapılması, ürünleri piyasaya arz eden firmalara da toplam 123 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Söz konusu ürünlerin bilgileri GÜBİS’te paylaşıldı.

Oyuncak alırken dikkat

Açıklamada, Bakanlığın, hassas tüketici kitlesi olan çocukların eserlerden kaynaklanan tehlikelerden korunması gayesiyle gerek önleyici önlemler gerekse kontroller yoluyla gerçekleştirilen çalışmaları hassasiyetle sürdüreceği bildirildi.

Açıklamada, oyuncak satın alınırken dikkat edilmesi gereken konulara da yer verildi.

Buna nazaran, CE işareti bulunan eserlerin satın alınması, ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmasına dikkat edilmesi, ikazların kesinlikle okunması ve titizlikle uygulanması, çocuğun yaşına uygun eserlerin satın alınması, 3 yaş altındakiler için oyuncak satın alınırken keskin kenarların, sivri uçların, küçük kesimlerin ve küçük topların bulunmamasına dikkat edilmesi, risklerden çocukların korunması için kıymet taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu