Yaşam

Artık eğitimin de ‘yeşil’i makbul!

Aynı zamanda kağıt ve enerji tüketimini azaltarak gezegenin geleceğine katkı sunuyor. 

Teedo Online Eğitim Platformu Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Direktörü Cansu Karagül, “Online eğitim, bir konuyu öğrenmek için gereken süreyi yüzde 40 ila 60 oranında azaltabilir. Bununla birlikte, yüz yüze öğrenmeye göre öğrenci başına yüzde 85 daha az CO2 emisyonu üretir. Dolayısıyla online mesleki eğitimlerin şirketler ve kamu tarafından da yeşil eğitim ve sürdürülebilirlik adına daha fazla desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Dünya çapında sürdürülebilirlik, iş dünyasının ve toplumun geleceği için kritik bir konu haline gelirken, tüm dünyada olduğu Türkiye’de de yaygınlaşan online eğitim, çevresel zorlukların üstesinden gelmede önemli bir araç olarak öne çıkıyor.  Bir yandan online eğitim sayesinde en basitinden karbon salımına yol açacak yolculukların sayısı önemli oranda azalırken, sürdürülebilirlik konularında verilen eğitimlerle de her disiplinden bireyin bu alanda bilgi ve becerisinin artması sağlanıyor. Online mesleki eğitimler, çalışanlara esneklik ve erişilebilirlik açısından avantajlar sunuyor. Geleneksel sınıf eğitimlerine kıyasla daha uygun maliyetli ve zamandan tasarruf sağlayan bu yaklaşım, çalışanların işlerini sürdürürken sürekli olarak öğrenme ve gelişme fırsatı bulmalarını sağlıyor.

 

Online eğitim, mesafeleri ortadan kaldırıyor, güncel içerikle sürekli beceri gelişimini kolaylaştırıyor ve çevre dostu öğrenme uygulamalarını teşvik ediyor. Sınıf içi yazışmalar, ders kitapları, testlerin yol açtığı büyük miktarda kâğıt tüketimine son veriyor. Yalnızca ABD’de kâğıt ihtiyacını karşılamak için her yıl 55 ila 100 milyon ağacın kesildiği tahmin ediliyor. Kullanılan kağıdın yalnızca yarısı geri dönüştürülüyor. Geri kalanı ise geri dönüştürülemeyen atıklar olarak çevreye zarar vermeye devam ediyor. Ağaçların kurtulmasına eğitim kurumlarındaki elektrik ve su tüketiminin azalmasını da ekleyecek olursak online eğitimin gezegenin geleceğine yaptığı katkının ne kadar büyük olduğunu anlarız.

Yeşil eğitim için online teknoloji desteklenmeli

Teedo Online Eğitim Platformu Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Direktörü Cansu Karagül, online eğitimin sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir bileşeni haline geldiğini belirterek, “Günümüzde iş gücü dinamikleri, teknolojinin hızla değişen doğasıyla birlikte sürekli olarak evrim geçiriyor. Bu değişim, çalışanların yeni beceriler edinmesini ve mevcut becerilerini güncellemesini gerektiriyor. Teedo, bu ihtiyaca yanıt olarak online mesleki eğitim çözümleri sunarak hem çalışanların hem de şirketlerin yeşil eğitim ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını destekliyor. Sürdürülebilirlik ve inovasyonun buluştuğu bir online eğitim platformu olan Teedo yeşil teknolojiyi benimseyerek, yalnızca çalışanların öğrenme deneyimini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha temiz, daha yeşil bir gezegene de katkıda bulunuyor. Karbon ayak izimizi azaltmak için dijital yeniliklerden yararlanıyoruz. Enerji tasarruflu sunuculardan çevre dostu eğitim araçlarına kadar sürdürülebilir teknolojileri tercih ediyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki, çevrimiçi öğrenme, bir konuyu öğrenmek için gereken süreyi yüzde 40 ila 60 oranında azaltırken, çalışan performansını yüzde 15-25 oranında artırıyor. Ayrıca çevrimiçi öğrenme, yüz yüze öğrenmeye göre öğrenci başına yüzde 85 daha az CO2 emisyonu üretiyor. Dolayısıyla yeşil eğitim için online eğitimin daha fazla desteklenmesi gerektiğini, Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir kez daha vurguluyoruz” dedi. 

Sürdürülebilirlik eğitimlerine ilgi artıyor

Günümüzde pek çok kişi ve kuruluş sürdürülebilirliğin önemini anlıyor ve çevre dostu girişimlere yöneliyor. Yeşil faaliyetler artık birçok iş stratejisinde önemli yer tutuyor. Kendilerinin ya da şirketlerinin çevresel etkisini azaltmak, bu konuda bilinçli adımlar atmak isteyenler sürdürülebilirlik konusunda verilen eğitimlere büyük ilgi gösteriyor. Bu noktada Teedo, Kurumsal Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Sürdürülebilir Finans gibi sürdürülebilirlik odağındaki eğitimleriyle beyaz yakalıların ve ilgi duyan herkesin talebine cevap veriyor.  

Kurumsal Sürdürülebilirlik Yönetimi Eğitimi

Mazars Türkiye Sürdürülebilirlik Müdürü Büşra Suiçmez liderliğinde gerçekleşecek olan Kurumsal Sürdürülebilirlik Yönetimi Eğitimi, katılımcılara kurumsal sürdürülebilirlik süreçlerinin derinlemesine anlaşılması için eşsiz bir fırsat sunuyor. 8 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında toplam 10 ders olarak planlanan kursta, sürdürülebilirlik tanımından başlayarak, yasal düzenlemeler, tedarik zinciri, raporlama ve liderlik gibi konuları kapsayarak, şirketlerin sürdürülebilirlik stratejilerini nasıl planlayacağı, operasyonlarını nasıl yöneteceği ve sürdürülebilir kaynak kullanımının nasıl optimize edileceği gibi alt başlıklar işlenecek. Katılımcıların sürdürülebilirlik yönetişimini tasarlamaları ve çeşitli sürdürülebilirlik performans göstergelerini analiz etmeleri için pratiğe dönük uygulama alıştırmaları da yine kurs kapsamında ele alınacak. Ayrıca bu kurs, katılımcıların sürdürülebilirlik yönetimi ve stratejik planlama becerilerini geliştirerek, şirketlerinin çevresel ve sosyal performansını etkili bir şekilde değerlendirmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyacak. Aynı zamanda, sürdürülebilirlikle ilgili olası riskleri öngörebilme ve bu risklere karşı stratejik kararlar alabilme yeteneklerini artıracak ve katılımcılara geniş bir perspektiften düşünme, kariyerlerinde ileriye dönük adımlar atma fırsatı sunacak.

Sürdürülebilir Finans Eğitimi

Sürdürülebilir Finans Eğitimi ise bu alanda uzmanlaşmak isteyenlere, sürdürülebilirlik ilkelerini ve bu ilkeleri finansal süreçlere nasıl adapte edebileceklerini ayrıntılı bir şekilde öğretiyor. Yatırım ve finansman kararlarında ESG kriterlerini nasıl kullanacaklarını gösteriyor. Bunun yanı sıra farkındalık oluşturma ve bilinçlenme konularında da büyük katkı sağlayan eğitim, çevresel ve sosyal alanlarda meydana gelebilecek ciddi krizleri engelleme üzerinde de başarı sağlıyor. Sürdürülebilir Finans Eğitimi, katılımcıların sürdürülebilirlik ilkelerini günlük finansal uygulamalarına entegre etmelerine yardımcı olacak güçlü bir temel oluşturmayı hedefliyor. İlki Nisan-Mayıs döneminde gerçekleşen ve Özde Ünsal tarafından verilen eğitimin, katılımcılardan yoğun ilgi görmesi üzerine Teedo, Sürdürülebilir Finans Eğitimi’ni ağustos ayında yeniden başlatacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu