Haber

Zelenskiy 5 valiyi görevden aldı

Alman yapımı tankların yolunu izleyen Ukrayna yönetimi, iç siyasette yaşanan krizle sarsılıyor.

Savaşın en aktif cephelerinden biri olan beş bölgenin valileri görevden alındı. Üst düzey isimlerden de istifa haberleri geldi.

İstifalar ve görev değişiklikleri, Ukrayna’nın Altyapı Bakan Yardımcısı Ivan Lukerya’nın jeneratör alım ihalesinde 400 bin doları dolandırdığının ortaya çıkmasının ardından geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, kadroda değişiklik olduğu haberini paylaştı. Kiev, Sumi, Dnipropetrovsk, Herson ve Zaporijya valileri görevden alındı.

SONUÇ KAYITLARI

Aralarında Savunma Bakan Yardımcısı Vyacheslav Shapovalov ve Başsavcı Yardımcısı Alexei Simonenko’nun da bulunduğu isimler de istifa etti.

Birliklere erzak ve mühimmat ikmalinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Shapovalov’un erzak ikmali için fazla ödeme yaptığı haberi de basına yansıdı.

DEVLET GÖREVLİLERİNE “YURTDIŞINDA TATİL” YASAĞI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, hükümet yetkililerinin tatil için ülkeyi terk etmesini de yasakladı.

Bu kararda Başsavcı Yardımcısı Simonenko’nun İspanya’daki tatilinin etkili olduğu belirtiliyor.

Yeni karara göre bir memurun resmi görevi olmadan yurt dışına çıkması mümkün olmayacak. Zelensky, savaş sırasında üst düzey Ukraynalı yetkililerin tatil yapmasını eleştirdi.

ukrayna lideri, “Dinlenmek isterlerse kamu hizmeti dışında dinlenirler. Yetkililer artık tatil veya diğer hükümet dışı amaçlarla yurt dışına seyahat edemeyecekler”dedim.

Zelenskiy’nin yardımcısı Mihailo Podolyak sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. “Başkan toplumu görüyor ve duyuyor. Ve halkın önemli bir talebine doğrudan yanıt veriyor: herkes için adalet.”açıklama yaptı.

Ukrayna Başbakanı da istifaların ardından yolsuzlukla ilgili bir konuşma yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu