Ekonomi

UNICEF: Sudan’da yaklaşık 3 milyon çocuk yerinden edildi

UNICEF Sudan Ofisi’nin X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, Sudan’da devam eden iç savaş nedeniyle yaklaşık 3 milyon çocuğun yerinden edildiği ve bunun dünyada en yüksek sayı olduğu belirtildi.

Açıklamada, savaşın daha da tırmanmasının daha fazla çocuğun şiddet, istismar ve sömürü riskiyle karşı karşıya kalarak evlerini terk etmesine neden olduğu kaydedilerek, şöyle devam edildi: “Çocukların güvende ve sağlıklı olması, öğrenmesi ve oynaması için savaş durdurulmalı. ” Terim kullanıldı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Doğu Afrika ülkesi Sudan’da 15 Nisan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çatışmalar çıktı.

Sudan İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, 15 Nisan’da başlayan ve tüm şiddetiyle devam eden çatışmalarda yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti, 25 milyon Sudanlı insani yardıma muhtaç hale geldi, 5,4 milyon kişi ise yardıma muhtaç hale geldi. evlerini terk edin.

Sudan Egemenlik Konseyi Lideri ve Ordu Komutanı General Abdulfettah el-Burhan, devlete isyan ettiği, vatandaşlara karşı ciddi hak ihlalleri yaptığı ve ülkenin altyapısını kasten sabote ettiği gerekçesiyle 6 Eylül’de HDK’nın feshedilmesine karar vermişti.

Burhan, uluslararası topluma, nisan ortasından bu yana orduyla çatışma halinde olan HDK’yi “terörist grup” olarak kabul etmeye davet etmişti.

Bölgesel ve uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı ihlal suçlamaları ve önerilen kurallar üzerinde anlaşmaya varmaları nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu