Haber

“Türkiye Suriye’deki petrol kuyularını bombaladı” iddiası

Reuters haber ajansı, Türk savaş uçaklarının Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimindeki bölgede petrol tesislerini bombaladığını bildirdi.

Ajansın ismi açıklanmayan üç mahallî kaynağa dayandırdığı haberde, Türk SİHA’larının (silahlı insansız hava aracı) Çarşamba gece geç saatlerde Kamışlı ve Rumeylan yakınlarındaki petrol tesislerini vurduğu belirtildi. Rumeylan bölgesinde ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun bir üssü de bulunuyor. Kamışlı ve Hasekili kaynaklar, Türkiye’nin SİHA taarruzlarını ağırlaştırarak yerleşim alanlarına genişlettiğini, üst seviye YPG askeri yetkililerini gaye aldığını argüman etti.

SDG: Türkiye kara harekâtına taban hazırlıyor

Belkemiğini YPG’nin oluşturduğu, ABD’nin Suriye’deki en değerli müttefiki pozisyonundaki Suriye Demokratik Güçlerinden (SDG) yapılan açıklamada da Türkiye’nin mevcut harekâtının evvelki askeri operasyonlara nazaran daha iç bölgelere yayıldığı, hava taarruzlarında 15 sivil ve 25 Suriye askerinin hayatını kaybettiği ileri sürüldü. SDG, kendisine bağlı 11 savaşçının da akınlarda öldüğünü açıkladı.

SDG açıklamasında, “Düşman, başta komutanlarımız ve kumanda merkezlerimiz olmak üzere savunma güçlerimize büyük darbeler indirmeyi hedefliyor. Bu şekilde kara harekâtına zemin hazırlıyor” tabirlerine yer verildi.

Suriyeli Kürt güçlerinden oluşan YPG, Türkiye’de PKK’nın uzantısı olarak bedellendiriliyor.

Pentagon: Amerikan askeri işçisinin güvenliği tehlikede

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada ise Türk hava saldırılarının Amerikan askeri personelinin güvenliğini tehdit ettiği ve IŞİD’e karşı yıllardır kaydedilen ilerlemeyi tehlikeye attığı belirtildi.

ABD’nin, çoğu SDG’nin denetimindeki petrol zengini kuzeydoğu bölgelerinde olmak üzere Suriye’de toplam 900 kadar askeri bulunuyor.

Reuters haber ajansı, Pentagon’un açıklamasıyla ilgili görüş sorduğu bir Türk savunma bakanlığı kaynağının, “hedeflerin hassasiyetle seçildiği” ve ABD’li muhataplarla yakın temas halinde olunduğu yönündeki sözlerine de yer verdi. İsmi açıklanmayan Türk kaynak, petrol tesislerinin Türkiye’nin gayeleri ortasında bulunmadığını da belirtti.

rtr/BK,HS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu