Haber

Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında 50 milyar 700 milyon dolar değerinde stratejik anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti sırasında iki ülke arasında 13 belge imzalanarak kabul edildi. Bu bağlamda iki taraf, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Cumhurbaşkanı’nın başkanlık edeceği ‘Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’ kurulması konusunda mutabık kaldı. Söz konusu Ortak Anlaşma ile Birleşik Arap Emirlikleri ile olan menfaatlerimiz stratejik paydaş düzeyine yükseltilmiştir.

Ayrıca enerji, ulaşım, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, gayrimenkul, inşaat, savunma sanayi, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda mevcut iş birliklerinin derinleştirilmesine karar verildi. Söz konusu alanlarda imzalanan anlaşmaların toplam bedeli 50,7 milyar dolar.

Şimşek: BAE’nin programımıza olan güvenini yansıtıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İhracat finansmanı, sarsıntı bonosu, elektrik, savunma, altyapı, teknoloji ve bankacılık gibi bir dizi şubede imzalanan anlaşmalar, BAE’nin programımıza olan güvenini yansıtıyor. BAE’nin Türkiye’ye devam eden güçlü desteği için minnettarız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında üç günlük Körfez turuna çıktı. Erdoğan’ın Suudi Arabistan ve Katar’dan sonra üçüncü durağı Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Erdoğan, dün Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından resmi törenle karşılandı. El Vatan Sarayı’ndaki resmi törenin ardından Erdoğan ile Al Nahyan baş başa görüştü.

DW/EC, GY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu