Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, belediyeleri su kaybı ve kaçağı konusunda uyardı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, içme suyu ile ilgili kayıp ve kaçak oranının hızla düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Kaçak ve kaçak konusunda belediyelerimizin ciddi çalışmalar yapması gerektiğini belirtmek isterim. Bakanlık olarak her konuda işbirliğine hazırız.” söz konusu.

Kirişci, Türkiye Belediyeler Birliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Dünya Su Kaybı Günü-Belediyeler Su Kaybı Etkinliği”nde Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını hatırlattı.

Türkiye’nin yıllık kullanılabilir tatlı su potansiyelinin 112 milyar metreküp olduğuna işaret eden Kirişci, bunun 58 milyar metreküpünün kullanıldığını vurguladı.

Su miktarında bir artışın sağlanamayacağına işaret eden Kirişci, bu kapsamda suyun verimli kullanılması ve su yönetiminin öneminin arttığını anlattı. Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Su İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bu konularda çalışma yaptığını bildirdi.

Depolanan su miktarının 183 milyar metreküpe çıktığını belirten Kirişci, bu miktarın artmasında barajlar ve yer altı depolama çalışmalarının katkısı olduğunu söyledi.

Suyun verimli kullanılmasında en büyük paydaşların yerel yönetimler olduğuna dikkat çeken Kirişci, şunları kaydetti:

“Tarımsal sulama konusunda yerel yönetimlerimizin de bizimle iş birliği var. İçme suyu ile ilgili kayıp ve kaçak oranını hızla azaltmamız gerektiğini belirtmek isterim. Tarımsal sulamada üretim için su kullanıyoruz. içme alanının tamamen kapatıldığını ve suyun tekrar geri kazanılması gerektiğini özellikle toplu sitelerde ve yeni yapılan konutlarda Suyun yeniden kullanılması konusunda sorumluluğun yerel yönetimlere düştüğünü belirtmek isterim Belediyelerimizin bu konuda gerekli olduğunu vurgulamak isterim. kayıp kaçak konusunda da önemli çalışmalar yürüttüğünü ve Bakanlık olarak her konuda işbirliğine hazır olduğumuzu, Su Verimliliği Kampanyası’nı başlattığımız etkinlikle Türk Yüzyılı müziğimizde olduğu gibi ‘Yarın Değil, Hemen Şimdi’ diyorum. “

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, suyun verimli kullanılması için projeler ürettiklerini belirterek, su sorununun yaşanmaması için yapılması gerekenleri ortaya koyduklarını ve önlemleri uyguladıklarını söyledi.

Su İdaresi Genel Müdürü Afire Sever, su verimliliğinin sağlanması açısından bilinçlendirmenin değerine dikkat çekerek, yapılacak faaliyetlerin belediyeler nezdinde tecrübe aktarımını sağlamaya yönelik olduğunu söyledi.

İki gün sürecek etkinlikte su yönetiminde aktif rol oynayan kurum ve kuruluşların temsilcileri, su kaynaklarının korunması ve verimli kullanımının yaygınlaştırılması için mevcut durum ve yapılması gereken planların tartışıldığı panel, teknik sunumların yapılacağı çalıştay yer alacak. su kayıplarına ilişkin teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı stantlarda yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu