İş

Suudi Arabistan, Türkiye’de 3,3 trilyon dolarlık doğrudan yatırım hedefliyor

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki olumlu siyasi ortam, ekonomik iş birliğini de beraberinde getirdi.

Suudi Arabistan, Avrupa’ya yakınlığı bakımından Türkiye ve güçlü yanları olan üretim ve kimyasallar başta olmak üzereEnerji, finans, inşaat, petrokimya ve insan kaynakları alanlarında yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ayrıca Türkiye Eximbank ile Suudi Arabistan Eximbank arasında işbirliği anlaşmasına varıldı.

Suudi Arabistan şirketleri Türkiye’ye geldi

Dış Ekonomik Bağlantılar Komitesi (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.Suudi Arabistan’dan 100’ün üzerinde firma yatırım ve ortaklık için Türkiye’ye geldi.

Türkiye – Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu Khalid bin Abdulaziz Al Falih ile ekonomik ve mali iş birliğine ilişkin atılacak somut adımlar masaya yatırıldı.

Suudi Arabistan 2030 vizyonları kapsamında 3,3 trilyon dolarlık doğrudan yatırım hedefliyor

Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu’nda konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdulaziz Al Falih2030 vizyonu kapsamında 3,3 trilyon dolarlık doğrudan yatırım hedeflediklerini açıklayan firma, bu yatırımı başta imalat olmak üzere tüm alanlara dağıtmak istediklerini belirtti.

Farklı branşlarda işbirliği amaçlanıyor

Halid bin Abdulaziz Al Falihforumda yaptığı konuşmada “Ülkemizin ulusal yatırım stratejisi ve 2030 vizyonu kapsamında 3,3 trilyon dolarlık doğrudan yatırım hedeflerimizi tüm segmentlere dağıtmak istiyoruz. Bu amaçla Türkiye ile imalat, savunma sanayi, biyoteknoloji, turizm, sürdürülebilirlik, yeşil ekonomi, metal, maden sanayi, alüminyum, titanyum, lojistik, konut, enerji ve sermaye alanlarında iş birliği yapmayı hedefliyoruz.


Ortak operasyonlarımızı geliştirmeliyiz

T Türkiye ve Suudi Arabistan bölgenin iki büyük ekonomisini temsil ediyor. Bu forum, geleceğin yol haritasının oluşturulmasında önemli olacaktır. Kaybedilen zamanı telafi etmeli ve ortak faaliyetlerimizi geliştirmeliyiz.”söz konusu.

“Yarımlar imalat sanayinde yoğunlaştı”

Türkiye’nin özellikle imalat kısmında çok güçlü olduğunu belirten, Halid bin Abdulaziz Al FalihAvrupa’ya yakınlığı açısından önemli bir pazar konumunda olduğunu vurgulayan imalat sektörü öne çıkıyor.

Türk firmalarına çağrı

Türk firmalarını yatırıma davet eden Bakan Falih, şunları söyledi:

“3,3 trilyon dolarlık bu yatırım hedefini tüm şubelere yönlendirmeyi hedefliyoruz. Hepinizi bu alanlara yatırım yapmaya davet ediyorum. Birkaç alanı vurgulamak istiyorum. İştirakimizin büyümesi için. Birincisi imalat. Türkiye’nin imalat sanayisi çok güçlü. Coğrafi yakınlık ve Avrupa gibi önemli pazarlara yakınlık. Suudi Arabistan enerji ve doğal kaynaklara yatırım yaparken, altyapı yatırımlarıyla da 3 kıtanın kesiştiği noktada değer yaratmaya çalışıyor. Ekonomik işbirliğini güç, teknoloji ve sermaye işbirliği ile güçlendirebiliriz. Gıda, metal eserler ve madenler de yatırım alanında karşımıza çıkıyor.

Türkiye alaşım imalatı ve kimyasallarda güçlü

Türkiye’de alaşım üretimi ve kimyasalları kuvvetli. Suudi Arabistan’da artan talep karşılanabilir. Titanyum, alüminyum, havacılık ürünleri, savunma sanayi, güneş enerjisi, otomotiv dahil enerji bölümüne katkı sağlayabilirsiniz.”

Altyapıya 1 trilyon dolarlık yatırım

Tedarik zincirini güçlendirmek istediklerini vurgulayan, Halid bin Abdulaziz Al FalihBurada pazara düşük maliyetle erişim ve diğer alanlarda tedarik zincirine erişimin hedeflendiğini belirterek, konut segmenti için de yatırım fırsatları olduğunu vurguladı.

“2030 yılına kadar 1 trilyon dolarlık yatırım planlanıyor”

Halid bin Abdulaziz Al Falih, “2030 yılına kadar 1 trilyon dolarlık bir yatırım planlanıyor. Bu, Körfez’in yarısından fazlasını temsil ediyor. Ufukta yeni projeler görüyoruz. Krallık, genç ve dinamik bir nüfusun barınma ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Sürdürülebilir bir şehir örneğinde geniş bir potansiyel var. Suudi Arabistan, Türkiye’den gelen dostlarımıza inşaat alanında benzeri görülmemiş fırsatlar sunuyor. Bunu sadece inşaatta değil, hızlı tren ilişkilerinde, teknolojide ve inovasyonda da bekliyoruz” dedi.söz konusu.

Turizm ve sağlık sektörleri

Türkiye’nin turizm ve sağlık sektörlerinde de ön sıralarda yer aldığını belirten Bakan, Suudi Arabistan’da özel şubenin katılımının arttığına, bu alanda yatırım fırsatı olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu