Ekonomi

S&P Global Ratings, Euro Bölgesi için 2024 tahminlerini açıkladı

S&P Küresel Derecelendirmeleri Euro Bölgesi 2023 İkinci Çeyrek Ekonomik Görünümü: Faiz Oranı Büyüme Getirisini Ağırlaştırıyor”başlıklı raporuna göre, Euro bölgesi ekonomisi 2023 yılına sağlam bir başlangıç ​​yapmış olsa da ekonomide sükûnet ana senaryolardan biri olmaya devam ediyor.

S&P Global Ratings, enflasyonun 2025’in ilk çeyreğine kadar hedeflenen seviyeye dönmesinin beklenmemesi ve enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nı daha önce tahmin edilenden daha uzun süre enflasyonu artırmaya zorlayacağı için, 2024 için Euro bölgesi büyüme tahminini yüzde 1,4’ten yüzde 1’e düşürdü. .

Üretim ve işgücü piyasasının da ivme kaybetmesi muhtemeldir.

Rapora göre, Euro Bölgesi ekonomisinin yakın vadeli görünümü karmaşık ve kısıtlayıcı para politikası iç talebe yansırken, 2024 yılında faizlerin reel olarak pozitife dönmesi bekleniyor. üretim ve işgücü piyasası ivme kaybedecek.

Kısıtlayıcı para politikası iç talebe yansıyacak, 2024 yılında faizlerin reel olarak pozitife dönmesi bekleniyor. Aynı zamanda üretim ve işgücü piyasası ivme kaybedebilir.

Dış talebe fayda sağladığı iddia edildi

Hükümetlerin maaş zamları ve diğer tedbirlerle tüketici harcamalarının rahatlayacağı öngörülürken, Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ardından dışa açılmanın dış talebe fayda sağlayacağı tahmin ediliyor.

Kamu yatırımlarının yavaşlamayı yumuşatmaya yardımcı olması ve önümüzdeki üç yıl içinde GSYİH’ya yarım puanlık katkı sağlaması bekleniyor.

Görünüm karmaşık ama çok kötü değil

S&P Global Ratings Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Baş Ekonomisti Sylvain Broyer, Euro bölgesinin ekonomik görünümüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, bir miktar sakinleşme riskinin arttığını belirterek, “Görüntü karmaşık ama çok kötü durumda değil.”sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu