Teknoloji

Pentagon, bir dönem UFO gözlemlerindeki artışın nedenini açıkladı

Birçok spekülasyon ve beklentinin ardından ABD Savunma Bakanlığı, hükümetin uzaylı bilgilerini gizleyip gizlemediğini ve tersine mühendislik yaptıkları dünya dışı teknolojiye erişimleri olup olmadığını araştıran raporunu yayınladı. Pentagon’un raporu, 1950’li ve 60’lı yıllarda UFO gözlemlerindeki ani artışın, gelişmiş ABD casus uçakları ve uzay teknolojisindeki testlerden kaynaklandığı sonucuna vardı.

Yetkililer ayrıca ABD hükümetinin uzaylı yaşamıyla karşılaştığına dair “hiçbir kanıt” bulunmadığını da söyledi.

60 SAYFALIK RAPOR

Pentagon, 60 sayfayı aşan bu raporu 8 Mart Cuma günü yayınlandı. Rapora göre, ABD hükümetinin onlarca yıldır UFO’ları gizlediği yönündeki pek çok iddia tamamen çökertilmese de büyük ölçüde zayıflatıldı.

Pentagon basın sekreteri Tümgeneral Pat Ryder yaptığı açıklamada, “AARO, herhangi bir ABD hükümeti soruşturmasının, akademik destekli araştırmanın veya resmi inceleme panelinin herhangi bir UAP gözleminin dünya dışı teknolojiyi içerdiğini doğruladığına dair hiçbir kanıt bulamadı” ifadelerini kullandı.

CASUS UÇAK, BALON, ROKET ÇIKTI

Ryder, tüm soruşturma çalışmalarının, çoğu gözlemin sıradan nesneler olduğu ve yanlış tanımlamanın bir sonucu olduğu sonucuna vardığını söyledi. Rapora göre, gözlemlerin birçoğunun insansız hava araçları, meteoroloji balonları, casus uçaklar, uydular, roketler ve gezegenler olduğu ortaya çıktı.

Rapor, eski askeri yetkililerin hükümetin UFO’lar hakkında bildiklerini halktan gizlediğini iddia ettiği Temmuz ayındaki kongre oturumunda ortaya atılan en önemli iddiaları reddediyor. Bu iddialardan birinde, eski bir Hava Kuvvetleri istihbarat subayı, hükümetin uzun süredir gizli bir program yürüttüğünü ve bu program çerçevesinde kurtarılan UFO gemilerinin tersine mühendisliğini yaptığını iddia ediyordu. Ryder açıklamasında, “AARO bugüne kadar ABD hükümetinin ve özel şirketlerin dünya dışı teknolojiye erişimi olduğu ya da tersine mühendislik yaptığı iddialarına ilişkin doğrulanabilir bir kanıt bulamadı” diyor.

Ofis, Kasım 2023 ve Nisan 2024 tarihleri arasında yapılan görüşmeler ve araştırmalardan elde edilen bulguları kapsayan raporun ikinci cildini bu yıl içinde yayınlamayı planlıyor.

SÖYLENTİLERİ BİTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Ancak Pentagon yetkilileri, araştırmalarının uzaylı ziyaretçiler hakkındaki yaygın inanışları ortadan kaldırmayacağını kabul ediyor ve “Televizyon programlarının, kitapların, filmlerin ve büyük miktardaki internet ve sosyal medya içeriğinin çoğalması, büyük olasılıkla bu konuyla ilgili kamuoyunu etkilemiş ve nüfusun bazı kesimlerinde bu inançları güçlendirmiştir.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu