Haber

New York Times Şiir Editörü, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak istifa etti

New York Times’ın Pazar ekinin Şiir Editörü Anne Boyer, gazetenin İsrail’in Gazze’ye saldırılarına ilişkin haberine “Artık savaş kışkırtıcı yalanlara son” sözleriyle tepki göstererek istifa etti.

Boyer, kişisel sayfasında yayınladığı istifa mektubunda, “İsrail’in ABD destekli Gazze halkına karşı yürüttüğü savaş kimsenin çıkarına değildir” dedi. İfadesini kullandı.

Bu savaşta İsrail’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve özellikle Yahudi halkının güvenliğinin olmadığını kaydeden Boyer, “Bu savaş yalnızca petrol ve silah üreticilerinin öldürücü çıkarlarına hizmet ediyor.” görüşünü paylaştı.

Boyer istifa mektubunda, “Bu savaş nedeniyle dünyamız, geleceğimiz, yüreğimiz giderek küçülüyor. Bu sadece füzelerle ve toprak işgaliyle yapılan bir savaş değil. Bu, direnen Filistin halkına karşı bir savaştır. Onlarca yıldır işgal, zorla yerinden edilme, yoksunluk, kontroller, kuşatmalar, hapisler ve işkence.” bir savaş.” Sözlerine yer verdi.

“Eğer bu istifa haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk bırakıyorsa, o anın gerçek şekli budur.”

Sanatçılar açısından bazen en verimli protesto biçiminin “reddedilmek” olduğunu vurgulayan Boyer, mektubunu şöyle tamamladı:

“Bizi bu mantıksız acı ortamına alıştırmayı amaçlayan ‘makul’ tonlar arasında şiir yazamam.” Artık iğrenç örtmeceler yok. Artık kelimelerle arındırılmış cehennem görüntüleri yok. Artık savaş çığırtkanlığı saçmalığı yok. “Bu istifa haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk bırakıyorsa, anın gerçek şekli budur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu