Haber

Meteoroloji’den sel uyarısı! Türkiye’de bugün hava nasıl olacak?

ANKARA (İGFA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Ülkemiz genelinin modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege (Kütahya ve Afyonkarahisar dışında), Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu( Malatya dışında) ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Çankırı çevrelerinin yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’un batısı) yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ile doğu bölümlerde 2 ila 4 derece artacağı başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla güney taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri ile İç Anadolu’nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güney ve güneybatı taraflardan kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara ve Kuzey Ege’de zaman zaman kısa süreli fırtına (70-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’un batısı) yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere (yerel su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri ile İç Anadolu’nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güney istikametlerden kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara ve Kuzey Ege’de vakit zaman kısa periyodik fırtına (70-80 km/sa) formunda eseceği iddia edildiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren bölgenin batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’un batısı) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güney istikametlerden kuvvetli ve vakit zaman kısa müddetli fırtına(40-80 Km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

ÇANAKKALE °C, 20°C

Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL °C, 20°C

Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren batısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 19°C

Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KOCAELİ °C, 22°C

Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya ve Afyonkarahisar dışında bölge genelinin yağmur ve sağanak, kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın güney taraflardan kuvvetli (40-60 Km/sa), Kuzey Ege’de vakit zaman kısa müddetli fırtına (60-80 Km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR °C, 16°C

Parçalı bulutlu

DENİZLİ °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

İZMİR °C, 20°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MUĞLA °C, 15°C

Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak, kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ADANA °C, 22°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 22°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ISPARTA °C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

İÇ ANADOLU

Parçalı bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren Çankırı etraflarının aralıklı yağmurlu geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın kuzey kesitlerinde güney taraflardan kuvvetli (40-70 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ANKARA °C, 16°C

Parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 17°C

Parçalı bulutlu

KONYA °C, 17°C

Parçalı bulutlu

YOZGAT °C, 14°C

Parçalı bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın güney istikametlerden kuvvetli (40-70 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BOLU °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

KASTAMONU °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren yağmurlu

SİNOP °C, 20°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu

ZONGULDAK °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yağmur ve sağanak, yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güney taraflardan kuvvetli (40-70 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

AMASYA °C, 19°C

Parçalı bulutlu

ARTVİN °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, iç kısımları aralıklı yağmurlu

SAMSUN °C, 20°C

Parçalı bulutlu

TRABZON °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Malatya dışında bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, kuzeydoğu kısımlarının yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

ELAZIĞ °C, 14°C

Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

ERZURUM °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KARS °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

VAN °C, 8°C

Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile öğlen saatlerinden sonra bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı

GAZİANTEP °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı

SİİRT °C, 13°C

Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

ŞANLIURFA °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz, Marmara ile Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Modüllü ve çok bulutlu, akşam açıkları sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Karadeniz’de güney ve güneybatıdan 5 ila 7; Doğu Karadeniz’de doğu ve güneydoğudan, vakitle güneybatıdan 3 ila 5, akşam batısı ve açıkları 6 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, batısı 2,0 ila 3,0 m; Görüş: Düzgün, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 5 ila 7 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m, gece saatlerinden itibaren yer yer 2,5 m; Görüş: Uygun, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 4 ila 6, kuzeyi 7 kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5 m, kuzeyi 3,0 m; Görüş: Güzel, yağış anında orta.

AKDENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 3 ila 5, akşamdan itibaren batısı yer yer 6 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, batısı 2,5 m; Görüş: Düzgün, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağmurlu; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 3 ila 5, öğlen saatlerinden itibaren 6 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,75 m, öğlen saatlerinden sonra 1,0 m; Görüş: Yeterli, yağış anında orta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu