Dünya

Medvedev: ABD ve Avrupalı liderler Crocus saldırısının suç ortakları

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, sosyal medya platformu X hesabından, Crocus City Hall teröristlerinin eylemden sonra Ukrayna’ya kaçmaları ve orada her birisine 1 milyon ruble verileceği yönünde talimat aldıklarını itiraf ettikleri videoyu değerlendirdi.

Medvedev, “Peki, sayın ABD ve Avrupa ülkeleri liderleri! Teröristlerin, onlara Kiev’de her birisi için 1 milyon ruble vaat edildiği ve Rusya-Ukrayna sınırındaki delikten geçmeleri gerektiği açıklamaları sizin için yeterli değil mi? Terör eylemi IŞİD tarafından azmettirildi, değil mi? Gerçek azmettirenler, beslediğiniz Ukraynalı Bandera pislikleridir. Bu suçun ortakları da siz hepiniz, Biden, Macron, Sunak, Scholz ve diğer suç ortakları. Bunu unutmayacağız!” diye yazdı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce düzenlenen terör saldırısına ilişkin soruşturmada, bu saldırının azmettiricileri ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmıştı.

Soruşturmayla ilgili açıklamada bulunan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 144 kişinin yaşamını yitirdiği Crocus saldırısını gerçekleştiren teröristlerin eylemlerini koordine eden ‘Sayfullo’ adlı şahsın, eyleme karışan militanlara Ukrayna’ya gitmelerini söylediğini ve her birine 1 milyon ruble (345 bin TL) vaat ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu