Haber

Kürt Milli Kıyafet Günü: Kerkük Üniversitesi ‘Kürt Milli Kıyafeti’ne izin vermedi

Kerkük Üniversitesi Rektörlüğü, 10 Mart Kürt Ulusal Kıyafet Günü’nde Kürt ulusal kıyafetlerinin giyilmesine izin vermedi ve sanatsal faaliyetleri yasakladı. Ulusal kıyafetli öğrencilerin Kerkük Üniversitesi’ne girmesine izin verilmedi.

Erbil merkezli Rûdaw haber sitesinin haberine göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKRG) Kürt Ulusal Kıyafet Günü olarak kutlanan 10 Mart’ta okullarda ve üniversitelerde kutlamalar ve etkinlikler düzenlendi. Rektörlük kararıyla Kerkük Üniversitesi’nde sanatsal faaliyetler yasaklandı. Kürt milli kıyafetleri giyen öğrencilerin Kerkük Üniversitesi’ne girmesine izin verilmedi.

‘GİRİŞ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI’

Kürt milli kıyafetleri giymemeleri için üniversite içerisine çok sayıda güvenlik görevlisi yerleştiren Kerkük Üniversitesi Rektörlüğü, milli kıyafetleri giyen öğrenciler hakkında soruşturma başlattı. Kerkük Üniversitesi öğrencisi Muhammed Hoşyar, “Bugün birçok engelle karşılaştık. Kürt Milli Kıyafeti giyen öğrencilerin çoğu engellendi ve haklarında soruşturma başlatıldı, ardından üniversiteden atıldılar.”

Kerkük Üniversitesi öğrencilerinden Ahmed Ali, “Kürt Ulusal Kıyafet Günü’nde öğrencilerin çoğu milli kıyafetlerini giydi. Birçok öğrencinin içeri girmesine izin verilmedi. İçeri girenler hakkında da soruşturma başlatıldı. Bir yıl Kürdistan Bayrağı yasaklanıyor, ertesi yıl Kürt kıyafetleri yasaklanıyor. Böyle devam ederse birkaç yıl sonra Kürtlerin Kerkük Üniversitesi’ne girmesi yasaklanacak” dedi.

10 Mart, KBY Parlamentosu kararıyla ‘Kürt Ulusal Giyim Günü’ ilan edildi; Ancak 2017 yılındaki bağımsızlık referandumunun ardından Kerkük ve çevresi merkezi hükümetin kontrolüne geçtiğinden, Kerkük Üniversitesi içinde Kürt kıyafetleri giyilmesine izin verilmemektedir. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu