Haber

Kültepe 6000 Sergisi açılıyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’de mesleki eğitim ve kültür faaliyetleri yürüten Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş.’nin (KAYMEK) stant açılışına Önder Büyükkılıç’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Savruk, meclis üyeleri, ilçe belediyesi, Önderler ve çok sayıda davetli katıldı. .

Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konuşmasının başında stant açılışına katılan misafirlerin Ramazan ayını tebrik ederek Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı’na huzur içinde ulaşmalarını temenni ederek, emeği geçenlere Allah’tan rahmet diledi. deprem ve sel felaketinde hayatını kaybedenler. Önder Büyükkılıç da Kayseri Şehir Hastanesi’nde tedavi gören eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarından Taner Yıldız’ı ziyaret ettiğini ve durumunun iyi olduğunu belirterek herkese merhaba dedi.

“MÜZE ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”

Kayseri’nin nadide varlığı Kültepe için de müze çalışması yaptıklarını belirten Büyükkılıç, “6 bin yıllık tarihiyle ticaretin merkezi olan Kayseri’de Kültepe önemli bir kazı merkezi. Oradan 25 bine yakın tablet çıkıyor. Bir kısmı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, bir kısmı İstanbul’da, bir kısmı da yurt dışında. Müze yapmak için de bir müze çalışması yapıyoruz. Müze çalışmalarımız hızla devam ediyor. Depremin doğasına uygun bir müze çalışması yapılacağını buradan paylaşmak isterim” dedi.

“AMACIMIZ KÜLTEPE’Yİ GÜNDEMDE TUTMAK VE ŞEHİRİMİZİN OLUMLU PAYINA KATKIDA BULUNMAKTIR”

Başkan Büyükkılıç, amaçlarının Kültepe’yi gündemde tutmak ve kentin olumlu bir şekilde anılmasını sağlamak olduğunu paylaşarak, şunları söyledi:

“Amacımız hem Kültepe’yi gündemde tutmak hem de ticaretin merkezi olan Kayseri’nin her daim olumlu paylaşımına katkı sağlamak. Bu amaçla arkadaşlarımız bu işin serüvenini ve geçmişini güncelleyen ve günümüze taşıyan bir anlayışla çalışmışlardır. KAYMEK’imizin yapmış olduğu bu anlamlı çalışma için teşekkür ederim. Seçim süreci başlasa da Kayseri ve Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

11 BRANŞTA 69 ESER BEĞENİLENDİ

‘Kültepe 6000’ Ticaret Başkenti Kayseri KAYMEK Sanat Sergisi’nde KAYMEK el sanatları eğitmenleri tarafından hazırlanan Kaniş Karum’un eski çarşı görünümü ve hafriyat sonrası görünümü strafor ve seramik şekillendirme, iğne oyası, maket, diorama, varak kabartma, çini işleme, cam boyama, hazır giyim teknikleri, seramik şekillendirme, takı tasarımı, kumaş boyama ve keçe işleme gibi 11 branşta 69 eser sergilenerek Kayseri’nin tarihi dokusu sanatla yansıtılıyor. Stantta Kaniş Karum (Kültepe) Harabeleri’nde bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan buluntulardan esinlenilerek döneme ilişkin figür ve motiflerin işlendiği el işleri yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu