Haber

İzmir’de Doktorların E-imza Cihazları Çalındı, 20 Kişi Gözaltına Alındı

İzmir merkezli 6 ilde, çaldıkları doktorların e-imza cihazlarını kullanarak yeşil ve kırmızı reçetelerde yer alan ilaçları reçete ettikleri iddia edilen 20 kişi gözaltına alındı.

Karşıya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, farklı hastanelerdeki doktorların e-imza cihazlarını çalan veya şifrelerini ele geçirerek kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçları bu yolla yazan şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Reçetem sistemindeki diğer kişilerin adları.

Polis, yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şüphelileri tespit etti.

Ekipler, haklarında gözaltı kararı verilen 26 şüpheliyi yakalamak için İzmir, İstanbul, Manisa, Bursa, Ordu ve Antalya’da belirlenen adreslere eş zamanlı baskınlar düzenledi.

Operasyonda 2’si eczacı 20 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin, diğer 15 eylemde de 1301 farklı yeşil ve kırmızı reçete hazırlayarak sentetik uyuşturucu veya narkotik özelliği taşıyan eşdeğerlerini elde etmeye çalıştıkları belirlendi.

Şüphelilerin Antalya, İzmir, Bursa, Kocaeli, Manisa ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren eczanelerden 300 bin sentetik ilaç temin ettiği, geri kalanların ise yapılan müdahaleyle iptal edildiği bildirildi.

Adreslerde yapılan aramalarda başkaları adına düzenlenmiş çok sayıda reçete, pompalı tüfek, otomatik tabanca ve 17 adet fişek, dijital materyaller, başkalarına ait 6 adet kimlik ve bazı sentetik ilaçlar ele geçirildi.

Polisin 6 şüpheliyi yakalamak için çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Doktorun e-imza cihazının çalınması güvenlik kamerasına yansıdı

Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüpheli MK’nin, bir doktorun enjeksiyon odasındaki e-imza cihazını çaldığı anlar, hastanenin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Kayıtta, şüphelinin doktorun hastayla birlikte odadan çıkmasından sonra enjeksiyon odasını izleyip odaya girdiği anlar görülüyor.

Bir başka görüntüde ise şüphelilerin e-imza cihazıyla yazdıkları reçetelere göre eczaneden 2 kutu ilaç satın aldıkları görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu