Ekonomi

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi açıldı

Türkiye’de tarımın öncülerinden olan İGSAŞ, ülke tarımının gelişmesi için yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. İGSAŞ’ın da ortakları arasında yer aldığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı dikey tarım uygulamasının yürütüleceği İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi açıldı.

Kağıthane’de düzenlenen açılış törenine Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Kağıthane Kaymakamı Tahir Şahin, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, Tarım ve Orman Bakanlığı Genel Müdürü katıldı. Bitkisel Üretim Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız ve İGSAS Genel Müdürü İlkay Ünal katıldı.

Tesisin açılış töreninde konuşan İGSAS Genel Müdürü İlkay Ünal, “Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Ar-Ge merkezimizi hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada nüfus artışı, gıdaya erişim ve yüksek su tüketimi gibi sorunlar modern tarım çalışmalarına hız kazandırmıştır. Yapılan araştırmalarda kapalı dikey tarım yöntemi ile yüksek verim ve kaliteli işler elde edilirken, elektrik maliyetinde de ciddi bir azalma olduğunu gözlemledik. Türk tarımının gelişimine öncülük edecek bu Ar-Ge projesi ile kentsel yaşamda da sürdürülebilir yaşamın mümkün olduğunu gösterebileceğimize inanıyorum. Bizim için çok pahalı olan bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, zamanını ayıran herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu değerli iş birliğinin meyvelerinin önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini temenni ediyor, Türk tarımı için hayırlı olmasını diliyorum.”

Dikey tarım nedir?

İlk olarak 1999 yılında tartışılan dikey tarım kavramı yıllar içerisinde geliştirilmiştir. Kapalı dikey tarım yöntemi ile klasik tarıma göre yüzde 95 daha az su ile üretim yapılabilmektedir. Hidroponik ve aeroponik tarım ile minimum su ve besin solüsyonu ile kapalı bir sistemde birim alanda daha fazla üretim yapmak mümkündür. Geliştirilen teknolojiler ile mahsullerin ideal düzeyde ışık, su ve gıda alması sağlanmaktadır. Çimlenmeden filizlenmeye, gelişmeden hasata kadar tarımsal üretimin her aşaması kontrol altında tutulmaktadır. Proje ile tohumdan fideye, fideden işçiliğe kadar tüm süreçler kurulacak tesis bünyesinde sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu