Haber

Halk Kütüphaneleri ‘Akıllı Kitap Teknolojisi’ ile Buluştu

ANKARA (İGFA) –Kültür Bakanlığı, İl Halk Kütüphanelerini Akıllı Kitap Teknolojisi ile Buluşturdu!

Akıllı Kitap Teknolojisi ile tüm akıllı cihazları ve VR gözlüklerini kullanan okuyucular, yazarları yakından görebilir, onlara sesli ve yazılı sorular sorabilir ve yapay zeka ile yanıt alabilirler. Akıllı Kitaplar’da yer alan eğitimler ve fotoğraf galerisi sayesinde kütüphaneler en son teknolojiyi okuyucularla buluşturuyor.

Dünyada ilk kez yerel yazılımcılar ve yayıncılar tarafından geliştirilen Akıllı Kitap Teknolojisi sayesinde okuyucular artık il halk kütüphanelerinden aldıkları referans kodları ve pano ve qr kod ile dijital üyelik oluşturabiliyor. her kitaplık. yüksek sesle duyabilirler. Ayrıca bu şekilde okurlar; Yazarların yaşamlarındaki nesneleri, yapıları ve anları sanal gerçeklik ortamında 3 boyutlu olarak deneyimleyebilirler. Sistem sayesinde kullanıcılar, dilerlerse özel hocaların hazırladığı eğitimleri buradan izleyebiliyor, fotoğraf galerisi sayesinde ise yapay zeka sayesinde dünyaca ünlü pek çok resmi o fotoğraflardaymış gibi gerçekçi bir şekilde deneyimleyebiliyor.

Halihazırda il halk kütüphanelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Rami Kütüphanesi’nde kullanılan sistem kısa sürede büyük beğeni topladı.

Setyay Bilişim firmasının kurucusu Mehmet Gaygusuz; Şu anda ABD veya İngiltere’de VR gözlüklerle ve Metaverse ortamında kitap okuyabileceğiniz, yazarları görebileceğiniz, çeşitli eğitimler alabileceğiniz ve bunu sanatla birleştirebileceğiniz bir uygulamanın bulunmadığını ifade ederek, “Şu anda amacımız; yapay zeka ile modellenen yazar ve sanatçı sayısını kısa sürede 1.000’e çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz.Dünya ve Türkiye tarihini etkilemiş birçok isimle kısa süre içerisinde hem görüş hem sohbet edebileceğiz. Akıllı Kitap Teknolojisi.Şu anda illerimizi ziyaret ederek kütüphanecilerimize gerekli eğitimleri veriyoruz.Ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle bir kısmı zarar gören il halk kütüphanelerimize maalesef teknolojimizi ulaştıramadık.” hedefimiz kısa sürede bakanlığımızın desteği ile tüm illeri teknolojimizle buluşturmaktır. Projemiz ülkemizde başarılı olursa, amacımız tüm dünya kütüphanelerini Akıllı Kitap Teknolojisi ile buluşturmak, ülkemizin bayrağını en güzel haliyle dalgalandırmak ve metaverse dünyasında Türkiye’yi başarıyla temsil etmektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu