Teknoloji

Google Gemini Konuşmaları 3 Yıl Boyunca Saklayacak

Google Gemini için yapılan son incelemelerde kayıtların 3 yıl boyunca saklanabileceği ortaya çıktı. Gizlilik politikasındaki bu detay kullanıcıları tedirgin etti.

Daha önce Bard adıyla tanıtılan ve Google Gemini adı altında daha yetenekli bir biçimde yenilenen Google’ın yapay zekasının gizlilik politikasında yer alan bir detay, kullanıcıların gözünden kaçmadı. Üstelik Google’ın bu konuyla ilgili yaptığı uyarılarda hassas verilerin açığa çıkma riskinin olduğu görüldü.

“İkizler’e Hassas Bilgiler Vermeyin”

Google, gizlilik politikasında ve Google Gemini resmi sayfalarında hassas bilgilerin paylaşılmaması gerektiğini açıkça belirtiyor. Bu durum, kullanıcıları hassas bilgilerin kullanımı konusunda açıkça uyarırken, tüm bilgilerin 3 yıla kadar kayıt altında kalabilmesi de tehlikeyi artırıyor. Üstelik uygulamadaki verileri silmeniz durumunda da bu durum değişmiyor. İçerik Google sunucularında kayıtlı kalacak ve 3 yıl boyunca erişilebilir olacaktır.

Google Gemini Konuşmaları 3 Yıl Boyunca Saklayacak

Büyük Kullanıcı Verileri Oluşturulacak

Son dönemde tanıtılan Google Gemini’nin kullanımının yaygınlaşması ve kullanıcıların her sorgu ve işleminin kayıt altına alınacak olması Google için yeni bir bilgi kaynağı oluşturuyor. Google, tüm süreçleri kayıt altına alarak önemli bilgilere Google Gemini üzerinden ulaşabilecek.

Google bu durumu gizlilik politikasında şu şekilde açıklıyor; “İnsan incelemeciler tarafından incelenen veya açıklama eklenen konuşmalar (ve diliniz, cihaz türünüz, konum bilgileriniz veya geri bildiriminiz gibi ilgili veriler), ayrı tutuldukları ve herhangi bir bağlantıya bağlı olmadıkları için Gemini Uygulamaları etkinliğinizi sildiğinizde silinmeyecektir. Google’ınız. Bunun yerine üç yıla kadar saklanır. Gizliliğinizi ciddiye alıyoruz ve kişisel bilgilerinizi kimseye satmıyoruz. “Gemini’nin gizliliğinizi korurken gelişmesine yardımcı olmak için çeşitli konuşmaları seçiyoruz ve kullanıcıyı tanımlayan bilgilerin (e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi) kaldırılmasına yardımcı olacak otomatik araçlar kullanıyoruz.”

Google, kullanıcılar tarafından paylaşılan verilerin kullanıldığını ve kullanıcı gizliliği için otomatik araçlar kullandığını söylese de bu bilgilere Google Gemini geliştiricilerinin erişebildiği bir gerçek. Bu konuda kullanıcıların bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli detay bu araçlarda değerli bilgi ve içeriklerin kullanılmamasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu