Haber

Estonya Başbakanı Kallas, Rusya’ya Nürnberg davalarını hatırlattı

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Nürnberg mahkemelerini hatırlatarak, “Bu kez Rusya hesap vermeli. Moskova ile ilişkilerimizi konuşmadan önce hesap verme sorumluluğu olmalı.” söz konusu.

Associated Press’e verdiği bir röportajda Kallas, Ukrayna’daki savaş bittiğinde, Rusya ile düzenli bir bağ geliştirme şansına sahip olmak istiyorsa, “savaş suçları ve komşusunu işgal etme kararı” nedeniyle adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Batı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın Moskova’dan hesap sorulmayan bir barış anlaşmasıyla sona eremeyeceğini vurgulayan Kallas, “Emperyalist hedeflerinden gerçekten vazgeçmemiş parya bir devletle eskisi gibi ilişkiler kurulabileceğini düşünmüyorum. Bu dersi alıp saldırı suçlarını kovuşturmayız, savaş suçları devam eder.” dedi.

Kallas, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Nürnberg mahkemelerini de hatırlatarak, “Bu sefer Rusya sorumlu tutulmalı. Moskova ile ilişkilerimizi konuşmadan önce hesap verme sorumluluğu olmalı.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Çin’in barış görüşmesi çağrıları ve Batılı ülkelerin Ukrayna’yı silahlandırarak savaşı uzattığı sorularını yanıtlayan Kallas, herkes barış istese de Ukrayna topraklarını Rusya’ya bırakan bir anlaşmanın sinyalini vereceğini şeklinde yanıtladı. “saldırganlığın işe yaradığı” dünya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu