Yaşam

Erkekler geçen yıl en az 327 kadını öldürdü, 793’üne şiddet uyguladı

Bianet, Türkiye’de yerel, ulusal ve internet medyasına yansıyan haberlerden derlediği kadın cinayeti verilerini açıkladı. Buna göre 2022’de en az 327 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Aralarında transların da bulunduğu 198 kadın ölümü ‘şüpheli’ olarak kaydedildi.

Belirtilen tarihler arasında erkekler 32 kadına cinsel saldırıda bulundu, 442 kadını seks işçiliğine zorladı, 156 kadını taciz etti. Erkekler, ‘koruma, sınır dışı etme emir ve taleplerine’ rağmen en az 26 kadını öldürdü. 2022’de en az dört kadın, kendilerine şiddet uygulayan ve cinsel tacizde bulunan erkeklerden korunmak için meşru müdafaa hakkını kullandı.

KADINLAR EN FAZLA EVDE ÖLDÜRÜLÜYOR

bianet’in 2022 yılı için paylaştığı bilgiler şu şekilde. Erkekler 2022’de en az 327 kadını öldürdü. Cinayet sırasında kadınlarla birlikte olan en az 37 erkeği de erkekler öldürdü. Erkekler tarafından öldürülen 23 kadın göçmendi. Erkekler 2022’de Günay Özyıldız ve İpek Ağmaz isimli LGBTİ+’ları öldürüyor, en az 16 LGBTİ+’yı yaralıyordu.

Erkekler 208 kadını evlerin içinde, 98 kadını ise ormanlık alan, hastane gibi evin dışında öldürdü. Erkeklerin 21 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

KADINLARI KİM ÖLDÜRDÜ?

2022’de 236 kadın ‘koca, sevgili’ gibi en yakın partnerleri tarafından, 0 kadın, ağabey, baba, oğul gibi aile bireyleri, 22 kadın akraba olan erkekler tarafından öldürüldü.

Ayrıca beş kadını damadı, bir seks işçisi, bir müşteri, bir doktor, bir hasta, beş kadın, komşuları, iki kadın arkadaşı, evine zorla giren bir kadın hırsız ve bir kadın da öldürdü. kadın patronu. 23 kadını öldüren 17 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler 197 kadını ateşli silahlarla, 83 kadını kesici aletlerle, 11 kadını da darp ederek öldürdü. Erkekler dört kadını eziyet ederek, üç kadını balkondan atarak, 22 kadını boğarak öldürdü. Erkekler iki kadını yakarak öldürürken, erkeklerin beş kadını nasıl öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

ERKEKLER KADINLARI ÖLDÜRMEK İÇİN HER ZAMAN BİR ‘BASİYE’ BULUR

Erkekler, 110 kadından ‘ayrılmak istedi’, ‘evlenme teklifini kabul etmedi’; Yedi kadını ‘kıskandığını’, ikisini ‘gasp’tan, on kadını ‘miras’ ve ‘ekonomik çıkarları’ nedeniyle öldürdüğünü iddia etti.

Bir kadını “gürültü yaptığını” iddia ettikleri için öldüren erkekler, iki kadını “köpek beslediği”, iki kadını “çocuklarının velayetini almak için” ve bir kadını “yemek yapmadığı” gerekçesiyle öldürdüklerini savundu. Erkekler ‘cin yapıyorum’ diyerek kadını öldürürken, ‘namus’ adı altında iki kadını da öldürdü. Erkeklerin bir kadını öldürmesinin nedeni ‘şaka yapmak’tır.

EN AZ 793 KADIN ŞİDDET GÖRDÜ

Türkiye’de 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında yerel, ulusal ve internet medyasına yansıyan haberlerden derlenen güncel verilere göre erkekler 32 kadına cinsel saldırıda bulundu. Erkekler tarafından cinsel saldırıya uğrayan dokuz kadın zihinsel engelliydi.

Kadın bakkal, kadın doktor, kadın akraba, kadın yoga öğretmeni, kadın ‘aşık’, yedi kadının arkadaşı, emlakçı bir kadına cinsel saldırıda bulundu. 14 kadına cinsel saldırıda bulunan erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 17 kadına ev dışında, 12 kadına da ev içinde cinsel saldırıda bulundu. Erkeklerin üç kadına nerede cinsel saldırıda bulunduğu bilgisi basına yansımadı.

Erkekler 2022’de en az 793 kadına şiddet uyguladı. 2022’de 548 kadın partnerlerinden ‘koca-sevgili’, aile bireylerinden 35 kadına ‘ağabey, baba’ gibi, komşulardan bir kadına, polis şiddetine maruz kaldı. 22 kadına, şoförler 3 kadına, arkadaşlar 13 kadına, damat 4 kadına, akrabalar 16 kadına. , bir kadına hırsız, üç kadına da hastane çalışanı tarafından taciz edildi. 147 kadına kimin şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler 573 kadını darp etti, 87 kadını kesici aletlerle ve 104 kadını ateşli silahlarla yaraladı. Erkekler bir kadının arabasına bomba yerleştirerek onu yaraladı. Üç kadını balkondan atan erkekler, üç kadını da rehin alarak 16 kadını yaktı. Erkekler, otomobille iki kadını ezmeye çalıştı, bir kadını doğalgazla zehirledi. Çok sayıda kadına dijital şiddet uygulayan erkeklerin iki kadına nasıl şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler, 316 kadına evlerinin dışında, 398 kadına da evlerinin içinde şiddet uyguladı. Erkekler sosyal medyada iki kadına şiddet uygularken, 77 kadına nerede şiddet uyguladıkları medyaya yansımadı.

Erkekler 2022’de en az 442 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan kadınlar arasında 18 yaşın altındaki çocuklar da vardı. Seks işçiliğine zorlanan 232 kadın Türk vatandaşı değildi.

39 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’de 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlenen güncel verilere göre erkekler 2022’de en az 39 çocuğu ‘zarar verme’ veya ‘intikam’ bahanesiyle öldürdü. şiddet uyguladıkları kadınlara yöneliktir. Öldürülen çocuklar arasında erken yaşta evlendirilenler de var.

28 çocuk babası/üvey babası tarafından öldürüldü. İki çocuğunu ağabeyi, bir çocuğunu akrabası, üç çocuğunu erken yaşta evlendirilmeye zorlanan erkekler, üç çocuğunu akranları katletti. İki çocuğu öldüren yakınlığın derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 2022’de aralarında erkek çocukların da bulunduğu 238 çocuğu istismar etti. 2022’de aralarında öğretmenlerin de bulunduğu en az 65 çocuğu olan okul çalışanları, 10 çocuğu, kardeşleri dahil akrabaları, 25 çocuğu, Kuran mensupları, tarikat mensupları, iki çocuklar komşu, bir çocuk patron, bir çocuk memur, beş çocuk baba, altı çocuk Diş hekimleri de dahil olmak üzere sağlık çalışanları sekiz çocuğu mağaza çalışanı, iki çocuğu sevgilisinden, beş çocuğu apartman görevlisi tarafından istismar etti. . Her iki çocuk da erken yaşta zorla evlendirilen erkekler tarafından istismar edildi. 106 çocuğu kim istismar etti basına yansımadı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu