Haber

Edirne Belediye Başkanı Mezarlık Çeşmesinin Taşınmasına İzin Alamadıklarını Açıkladı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentteki tarihi Mezarlık Çeşmesi’nin taşınmasına ilişkin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yapılan iki resmi başvurunun reddedildiğini söyledi. Gürkan, ” Edirne BelediyesiUzun zamandır yapmaya çalıştığımız ancak izin alamadığımız için yapamadığımız kavşak düzenlemesini yaparak o bölgedeki trafiği rahatlatacağız” dedi.

EdirneUzun yıllardır kaldırılması gündemde olan tarihi Mezarlık Çeşmesi’nin, Edirne Valisi Yunus Sezer’in talimatıyla kaldırılarak başka bir yere taşınması için çalışma başlatıldı.

Saraçlar Caddesi ile Köprübaşı Caddesi’nin birleştiği noktada, Lozan Caddesi’ne bağlanan noktada bulunan ve halk arasında Mezarlık Çeşmesi olarak bilinen çeşmenin, trafiği olumsuz etkilemesi nedeniyle bulunduğu alandan kaldırılması için çalışmalar sürüyor. Önder Gürkan, bugün yaptığı açıklamada, tarihi çeşmenin usulüne uygun olarak taşınarak 25 Kasım Stadı’nın duvarına bağlanacağını belirtti.

“İZİN ALAMADIĞIMIZ İÇİN YAPAMADIĞIMIZ KAVŞAK DÜZENLEMESİNİ YAPACAĞIZ”

Gürkan şunları söyledi:

“Bunun taşınması gerektiğini, geçmişte olduğu gibi stadyumun duvarına yapıştırılması gerektiğini son 10 yılda defalarca söyledik. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na iki kez resmi olarak başvurduk. Her iki seferde de, Hareketimiz uygun görülmedi.Sayın Valimiz de göreve geldikten sonra kendi tespitini yaptı.Trafik sıkışıklığını tüm Edirneliler biliyor.Şehrin trafiğini düzenleyen kurum olan Edirne Belediyesi olarak o çeşmenin kaldırılması projemiz vardı ve Orada bir kavşak oluşturduk ama dediğim gibi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na iki kez başvurumuz reddedildi, uygun görülmedi, Vali geldikten sonra o da yerinde tespit etti, sonra da İl Kaymakamlığı olarak belirledi. Trafik Komisyonu başkanıyla bir toplantı yaptık.Burayla ilgili projelerimizi kendisine sunduk ve anlattık.Onun çabaları ve yönetim kuruluyla yaptığı görüşmeyle bu kez Valinin taşınmasını isteyince kurul kabul etti.. Şu anda taşıma çalışmaları yapılıyor. Bazı vatandaşlarımız ‘Çeşme yıkılacak falan’ diyor. Hayır çökmez. Hiç kimse tescilli eserleri yok edemez; Eğer yaparlarsa yaptırımlar olacaktır. Çeşme, daha önce olduğu gibi usulüne uygun olarak kaldırılarak stadın duvarına taşınacak. “Sonra Edirne Belediyesi olarak uzun süredir yapmaya çalıştığımız ancak izin alamadığımız için yapamadığımız kavşak düzenlemesini yaparak o bölgedeki trafiği rahatlatacağız.”

Tarihi çeşmenin 1840’lı yıllarda Filibe Bakanı Hüseyin Naili tarafından yaptırıldığı biliniyor.

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu