Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2023 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

CHP Genel Lider Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye’de her iki işçiden birinin iş güvencesinin bulunmadığını, işten çıkış bildirgelerinin yüzde 80’inin kıdem tazminatı ödenmeyecek biçimde düzenlendiğini belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

Ağbaba, toplumsal güvenlik sisteminin mali açıdan sürdürülebilirliğini kaybettiğini savundu.

“SSK’yi Kılıçdaroğlu’nun batırdığı” argümanının manipülasyon olduğunu söyleyen Ağbaba, “Kılıçdaroğlu’nun toplam görev yaptığı sürede Sosyal Sigortalar Kurumunda (SSK) 4 milyon 572 bin lira açık var, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) 2003-2022 yılları arasında toplam açığı 482,5 milyar lira yani AKP’nin SGK açığı Kılıçdaroğlu’nun tam 106 katı.” diye konuştu.

Ağbaba, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sıkıntısının kesinlikle çözülmesi, en düşük emekli aylığının ise minimum fiyat düzeyine yükseltilmesi gerektiği lisana getirdi.

Memur maaşlarının 20 yıl içinde çok fazla kayba uğradığını lisana getiren Ağbaba, memur emeklilerinin, emekli ikramiyesiyle “evin tuvaletini bile alamadığını” ileri sürdü.

Güvencesiz çalışanların, Türkiye’nin en büyük meselelerinden olduğuna işaret eden Ağbaba, “Türkiye’de her iki çalışandan birinin iş garantisi yok. İşten çıkış bildirgelerinin yüzde 80’i kıdem tazminatı ödenmeyecek biçimde düzenleniyor. Çalışanların, daima girdi-çıktı yaptırılarak ya da istifa ettirilerek kıdem tazminatları sıfırlanıyor. Bu mağduriyet giderilmeli.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, çalışan fakir emekliler ülkesine döndü”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, “işçilerin, AK Parti iktidarı devrinde kazanılmış haklarını büyük oranda kaybettiklerini” iddia etti.

İktidarın, asgari ücrete enflasyon oranında zam yapıldığını ifade ederek övündüğünü savunan Pekgözegü, “Yapılan artırımın çabucak eridiğini, minimum fiyatın konut kirasına bile yetmediğini de düşünürsek minimum fiyatın, yoksulluk bilgilerine nazaran şu anda en azından 12 bin lira olması gerekir.” dedi.

Türkiye’nin, “çalışan fakir emekliler ülkesine döndüğünü” öne süren Pekgözegü, çalışma yaşamında, güvenceli işlere erişimi daha zor kesimlerin bulunduğunu söyledi.

Pekgözegü, en düşük emekli aylığını asgari yaşam standartlarına kavuşturacak bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

“Sözleşmeli çalışana takım keyfiyet değil gereklilik”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “EYT düzenlemesi beklentilere yanıt vermeli, 3600 üzere yarım yamalak çıkmamalı.” dedi.

Yokuş, kamu işçi sisteminin; iş garantisi, tayin, kurum değişikliği, aile birliği, misyonda yükselme üzere hakları tüm çalışanlara sağlayan bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Yokuş, birebir okuldan mezun olan, tıpkı imtihana giren, birebir işi yapan işçinin farklı statülerde çalıştırılmasının, adalete ve eşitlik unsuruna muhalif olduğunu belirtti.

Güvencesiz kontratlı işçinin takıma alınmasını isteyen Yokuş, “Sözleşmeli personele kadro keyfiyet değil gereklilik. Temel haklardan mahrum çalışan tek kamu görevlisi dahi kalmamalı. Güvencesiz çalışma modelleri kamu istihdam sisteminden çıkarılmalı.” dedi.

“SGK’yi milletin emrine amade etmek en büyük başarılarımızdan”

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise AK Parti iktidarları periyodunda çalışma hayatı ve toplumsal güvenlik alanında ıslahat niteliğinde düzenlemelerin hayata geçirildiğini anlattı.

Sosyal güvenlikte ihtilal gerçekleştirildiğini vurgulayan Cora, “Genel Sağlık Sigortası ile ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızı sosyal güvence kapsamına dahil etmek, SGK’yi milletin emrine amade etmek en büyük başarılarımızdan oldu.” sözünü kullandı.

Sosyal güvenlik reformuyla nüfusun yüzde 98’ini toplumsal güvenlik şemsiyesi altına alarak hastane kapılarından geri dönüşü bitirdiklerini lisana getiren Cora, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızın sadece kimlik evrakıyla tüm sıhhat kuruluşlarından hizmet almalarını sağladık. Eczane kuyruklarına son verdik, ilaca erişimi sağladık. Maluliyet kaidelerini kolaylaştırdık. Vatandaşlarımızın sıhhat hizmetlerine eşit ve kaliteli kurallarda ulaşmasını sağladık. 18 yaş altında genç ve çocuklarımızın tüm ilaç ve tedavi masraflarını Genel Sıhhat Sigortası kapsamında karşılıyoruz. Toplumsal teminatı olmayan vatandaşlarımız, bakmakla yükümlü oldukları şahısları aylık sadece 194 lira ödeyerek sıhhat hizmetinden yararlandırabiliyor. Ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızın primleri de devlet tarafından ödenebiliyor. Şehit yakınlarından, gazilerden, gazi yakınlarından özel hastanelerdeki tedavilerinde hiçbir ek fiyat alınmıyor.”

Cora, SGK’nin mali yapısının sağlam temellere oturtulmasına önem verdiklerini, kayıt dışı istihdamla mücadelenin, hükümetin en önemli hedefleri arasında yer aldığını bildirdi.

“Enflasyon farkıyla birlikte refah hissesi verilmeli”

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “MHP olarak minimum fiyat belirlemesinde ve emekliler ile kamu çalışanlarının aylıklarına Ocak 2023’te uygulanacak artışlarda, enflasyon farkıyla birlikte refah hissesi verilmesinin uygun olacağı görüşündeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözleşmeli personel, taşeron işçiler ve EYT konusundaki açıklamaları dikkatle takip ettiklerini belirten Kalaycı, şöyle konuştu:

“Sözleşmeli işçi birtakım haklardan mahrum olduğu için mağduriyet yaşıyor. Eş durumu özrü ile yer değiştirme hakkının bulunmaması nedeniyle birtakım sözleşmelilerin aileleri parçalanıyor. EYT’liler, sigortalı oldukları tarihteki emeklilik şartlarının uygulanmasını istiyor. EYT’lilerden bilhassa işsiz durumda olan ve iş bulma imkanı bulunmayan şahıslar önemli mağduriyet yaşıyor. Hiç elbet kontratlı kamu çalışanlarının, taşeronların ve EYT’lilerin mağduriyetlerini giderecek düzenleme yıl bitmeden yapılacak, yaşanan adaletsizlikler esaslı tahlillerle buluşturulacak.”

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personelin tamamının kadroya alınmayı beklediğini aktaran Kalaycı, “Kamuda ehliyeti ve liyakati temel alacak, statü ve istihdam karmaşasını giderecek, fiyat adaletini sağlayacak, topluma kaliteli hizmet sunan, değişen şartlara ahenk yeteneği yüksek ve daha verimli bir kamu işçi sisteminin oluşturulması lazım. ‘Memur’ tarifi tekrar yapılmalı, kontratlı, süreksiz, vekil, fahri ve fiyatlı işçi çalıştırılması çok özel haller dışında son bulmalı, asli devlet hizmetlerinde çalışanlar takımlı hale getirilmeli.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu