Ekonomi

Bakan Dönmez: “Bu yıl doğal gaz tüketimi geçen yıla göre yüzde 10-12 daha az olacak”

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının bu yıl daha yüksek olduğunu belirterek, “Bu yıl doğal gaz tüketimi geçen yıla göre yüzde 10-12 daha az olacak” dedi. söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dönmez, TürkAkım’ın tam kapasiteye yakın çalıştığını, sözleşme kapasitesi ile boru kapasitesi arasında pek bir fark olmadığını söyledi.

Her zaman doğalgaz depolarının kullanılacağı düşüncesinin yanlış olduğunu kaydeden Dönmez, “Antrepolar boru gazının karşılayamadığı ihtiyacı karşılamak için oluşturuldu. Geçen yılki gibi kaynakların birinde sorun olabilir. Bunları değerlendiriyoruz, depolar kritik.” sözlerini kullandı.

Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin (FSRU) ocak ayında devreye alınacağını kaydeden Dönmez, Umman ile LNG alımına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu sonuçlandığını kaydetti.

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının bu yıl daha yüksek olduğunu belirten Dönmez, “Mevsimsel koşullar var ve yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı bu yıl daha iyi. Geçen yıl kurak bir yıldı. Yüzde 10-12 daha az olurdu. .” değerlendirmesini yaptı.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’nin geçen yılki doğal gaz tüketimi 59,8 milyar metreküp oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu