Yaşam

Araştırma: Felçten ölümler artacak

Felç nedeniyle ölümlerin 2050 yılına kadar yüzde 50 artacağı belirtildi.

The Washington Post gazetesinin haberine göre, Dünya İnme Örgütü çatısı altında bir araya gelen bir grup uluslararası araştırmacı, felçCoronavirüs kaynaklı ölümlerdeki artışı ve nedenlerini araştırdı.

‘Yüzde 50 artacak’

Sonuçları Lancet Nöroloji dergisinde yayınlanan araştırmada, felç nedeniyle ölümlerin 2050 yılına kadar yüzde 50 artacağı ve yılda ortalama 9,7 milyon kişinin ölmesine neden olacağı tahmin ediliyor.

Araştırmada felç dünyanın her bölgesinde görülse de söz konusu sağlık sorunundan kaynaklandığı ortaya çıktı. ölümlerinBunların yüzde 86’sının düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiği kaydedildi.

Ayrıca 55 yaş altı felç geçiren bireylerin sayısının da arttığı belirtildi.

Araştırmada, felçten kaynaklanan ölümlerin sayısının artmasının sağlık kaynaklarının eşitsiz dağılımı, önleme programlarının ve yaşam tarzının eksikliği gibi faktörlerden kaynaklandığı vurgulandı.

Araştırmada 2017 yılında dünya çapında felç tedavisine 891 milyar dolar harcandığı belirtilirken, 2050 yılında ise yaklaşık 2,31 trilyon dolar harcanacağı öngörülüyor.

Araştırmada felce bağlı ölümlerin durdurulması için bilinçlendirme kampanyalarının düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

İnme, dünya çapında ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer alırken, her yıl milyonlarca kişi bu sağlık sorunu nedeniyle engelli kalmakta, demans ve diğer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu