Ekonomi

Aktivist Hissedarın Şirketi Satış Gibi Alternatifleri Araştırmaya Teşvik Etmesiyle Wolfspeed Hisseleri Yükseldi

Reuters’in haberine göre, aktivist yatırım şirketi Jana Partners, önde gelen silisyum karbür üreticisi Wolfspeed’i (WOLF) hissedar değerini artırmak için şirketin satışını da içerebilecek tüm stratejileri değerlendirmeye çağırdı.

Şirkette “önemli” bir hisseye sahip olduğunu bildiren Jana, Wolfspeed’e gönderdiği bir yazıda, şirketin “WOLF’un finansal performansını arttırmak için mümkün olan her yolu” incelemesinin ve “stratejik seçeneklerin ayrıntılı bir değerlendirmesini” yapmasının önemini vurguladı.

Bildiride, “Bu seçeneklerin araştırılması, potansiyel olarak bir işlem yoluyla değeri artırmak ve elde etmek için birçok yöntem ortaya çıkarabilir” denildi.

WOLF hisseleri Pazartesi günkü piyasa seansında %9 yükseldi.

Yatırımcının bu hamlesi, Wolfspeed’in hisse fiyatında Ocak ayından bu yana yaklaşık %50 ve önceki on iki ay boyunca %63’lük bir düşüşle önemli bir düşüşün ardından geldi.

Şirketin çeşitli finansal ve operasyonel hedeflerine ulaşamaması, özellikle de elektrikli araçlardaki ana pazarı için büyüme tahminleri kötümserlik belirtileri gösterirken, yatırımcıların stratejik planlama ve fon yönetimi konusunda endişelenmesine yol açıyor.

Jana, Wolfspeed’in önemli üretim kabiliyetlerine ve Amerika Birleşik Devletleri’nde enerji geçişi için bir sağlayıcı olarak konumuna rağmen, yatırımın mevcut hissedarlar için karlı olmadığına dikkat çekti.

Jana, Wolfspeed’in temel ilkelerine geri dönmesini, başarılı operasyonlara odaklanmasını ve Mohawk Valley ve Siler City’deki yeni tesislerinde kritik hedeflere ulaşmasını tavsiye etti. Firma ayrıca ulaşılabilir hedefler belirlenmesi ve yatırımlardan tatmin edici getiri elde etmek için kesin bir strateji sunulması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Jana, Wolfspeed’e, şirket mevcut vaatlerini yerine getirme kapasitesini gösterene kadar, Avrupa’da planlanan bir üretim tesisi de dahil olmak üzere gelecekteki girişimlerin kapsamını ve programını yeniden değerlendirmesini önerdi.

Jana, 2023’ün üçüncü çeyreği boyunca Wolfspeed’in küçük bir bölümünü elinde tuttu, ancak dördüncü çeyreğin düzenleyici dosyalarında hissedar olarak kaydedilmedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından doğrulanmıştır. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu