İş

ABD’de tüketici güveni Mayıs’ta düştü

Buna göre Mayıs ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 102,3 oldu. Bu dönemde piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen tüketici güveninin 99’u bulması bekleniyordu. Nisan ayı tüketici güveni 103,7 olarak revize edildi.

Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi Mayıs ayında 3,2 puan azalarak 148,6 oldu. Geleceğe yönelik kısa vadeli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 0,2 puan azalarak 71,5 oldu.

Beklenti endeksi Şubat 2022’den bu yana Aralık 2022 hariç tüm aylarda 80’in altında kaldı. Endeksin 80’in altında olması önümüzdeki yıl resesyon beklendiğini gösteriyor.

“Tüketici beklentileri karamsar”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board Kıdemli Ekonomi Müdürü Ataman Özyıldırım, tüketicilerin mevcut koşullara ilişkin görüşlerinin daha az iyimser olması ve beklentilerin karamsar kalması nedeniyle gerilediğini kaydetti.

Tüketicilerin mevcut istihdam koşullarına ilişkin değerlendirmelerinin önemli ölçüde bozulduğunu belirten Özyıldırım, işlerin “bol” olduğunu bildiren tüketicilerin oranının Nisan’daki yüzde 47,5 seviyesinden 4 puan gerilediğini bildirdi.

Tüketicilerin gelecekteki iş koşulları konusunda da daha karamsar hale geldiklerine dikkat çeken Özyıldırım, Mayıs ayında tüketicilerin enflasyon beklentilerinin yüzde 6,1’e gerilediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu