Ekonomi

ABD dolarının gücünü koruması bekleniyor

Finansal piyasalar, tüccarların Federal Rezerv faiz oranı indirimlerine ilişkin beklentilerini ayarlamaları nedeniyle ABD dolarının önümüzdeki aylarda güçlü kalmasını bekliyor. Dolar bu yıl başlıca para birimleri karşısında yaklaşık %3,3’lük bir artış kaydetti. Veriler, net-uzun dolar pozisyonlarının Eylül 2022’den bu yana en yüksek noktasına ulaştığını gösteriyor.

Dirençli bir ABD ekonomisi ve kalıcı enflasyon, piyasaların Federal Rezerv’in faiz oranlarını ne zaman düşürebileceğini yeniden düşünmesine yol açtı. Haziran ayında faiz indirimi ihtimali %60 olsa da, piyasalar bu yıl için tahmini 75 baz puanlık bir indirim fiyatladı. Bu rakam, bazı Federal Rezerv politika yapıcılarının “makul” olarak gördükleri rakamla uyumludur ve Fed’in projeksiyonlarıyla tutarlıdır. Bununla birlikte, bu rakam yılın başlarında öngörülen yaklaşık 150 baz puanlık indirimden önemli ölçüde daha azdır ve doların kısa vadeli hakimiyetine işaret etmektedir.

Ankete katılan döviz stratejistleri, 28 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında, önümüzdeki üç ay içinde hiçbir önemli para biriminin dolar karşısındaki kayıplarını telafi edeceğini öngörmüyor. Goldman Sachs stratejistleri, piyasaların mevcut ortamın acil faiz indirimi gerektirmediğini anladığına dikkat çekti. Bu anlayışın, enflasyon endişeleri daha şeffaf hale gelene kadar doların gücünü korumasını bekliyorlar.

Çarşamba günü 1,08$’a yakın işlem gören Euro’nun, yılbaşından bu yana %2,3’lük düşüşünü kısmen telafi ederek Haziran sonunda yaklaşık %1,0 artışla 1,09$’a yükseleceği tahmin ediliyor. Ardından, 90 döviz analistinin tahminlerinin medyanına göre, altı ay içinde %1,0 daha değer kazanarak 1,10 dolara çıkması bekleniyor.

2022’nin başından bu yana yaklaşık %25 ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) geçen ayki faiz artırımının ardından yaklaşık %1 değer kaybeden Japon yeninin, önümüzdeki yıl dolar karşısında önemli ölçüde değer kazanacak başlıca para birimlerinden biri olması bekleniyor. Şu anda dolar başına 151,7 seviyesinden işlem gören yenin Eylül ayı sonuna kadar yaklaşık %6,1 artışla 143 seviyesine yükselmesi ve 12 ay içinde %2,9 daha güçlenerek 139 seviyesine ulaşması bekleniyor. BOJ’un bu yıl en az bir kez daha faiz artıracağı tahmin ediliyor.

Geçen hafta 34 yılın en düşük seviyesine ulaşmasına rağmen, yaklaşık 30 analistin medyan yanıtı, yenin bu ay dolar başına 152’den fazla zayıflamayacağını gösteriyor ve tahminler 151,8 ile 155,0 arasında değişiyor. Daha fazla düşüş, yenin değer kaybına karşı kararlı adımlar atmaya hazır olduklarını belirten Japon yetkililerin müdahalesini tetikleyebilir. Son müdahale, para birimi Ekim 2022’de dolar başına 152’ye yaklaştığında gerçekleşmişti.

Analistlerin önemli bir çoğunluğu, 30 analistten 26’sı, yenin carry trade için tercih edilen fonlama para birimi olmaya devam ettiğine inanıyor ve kalan dördü İsviçre Frangı’nı seçiyor. Bank of America FX stratejisti Alex Cohen, BOJ’un politika değişikliklerinin beklendiğini ve döviz piyasasında fiyatlandığını, bunun da yen için tipik bir “söylentiyi al, gerçeği sat” tepkisiyle sonuçlandığını kaydetti. Cohen ayrıca, BOJ’un politika faizini hafif negatiften hafif pozitife çevirmesinin bu eğilimi değiştirmesi beklenmediğinden, yenin bir fonlama para birimi olarak kullanılmaya devam edeceğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu